Vancouver 2010 -talvikisat kilpaillaan 12.-28.2.2010 Vancouverissa, Kanadassa. KISAINFO!

    • MixsuPoker
      MixsuPoker
      Bronze
      Joined: 24.02.2008 Posts: 2,403


      LINKIT:

      Suomen Olympiakomitea - Vancouver Kisasivut

      Viralliset Kisasivut

      YLE - Tuoreimmat tapahtumat

      Mika Poutala rap - Kohti unelmia


      Vancouverin olympialaisten aikataulu


      Vancouverin olympialaisten ohjelma 12.-28.2. 2010 (kellonajat Suomen aikaa, Vancouver -10 tuntia)

      Pe 12.2. (1. kilpailupäivä)

      Klo 20.00-21.05 Mäkihyppy, normaalimäen karsinta.

      Klo 04.00-07.00 Avajaiset.

      La 13.2. (2. kilpailupäivä)

      Klo 19.45-21.25 Mäkihyppy, normaalimäki.

      Klo 21.45-23.30 Alppihiihto, syöksylasku (miehet).

      Klo 22.00-00.20 Pikaluistelu, 5000 m (miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, Ruotsi-Sveitsi (naiset)

      Klo 23.00-00.10 Ampumahiihto, 7,5 km sprintti (naiset).

      Klo 02.30-03.30 Freestylehiihto, kumparelaskun karsinta (naiset)

      Klo 03.00-05.30 Jääkiekko, Kanada-Slovakia (naiset)

      Klo 03.00-05.30 Kaukalopikaluistelu, 500 m (naiset), 3000 m viesti (naiset), 1500 m (miehet).

      Klo 03.00-06.35 Ohjaskelkkailu, yksikön karsinta (miehet).

      Klo 05.30-06.30 Freestylehiihto, kumparelaskun finaali (naiset).

      Su 14.2. (3. kilpailupäivä)

      Klo 20.00-20.50 Yhdistetty, 1. henkilökohtainen kilpailu (normaalimäki)

      Klo 20.00-21.30 Alppihiihto, superyhdistetyn syöksy (naiset).

      Klo 21.15-22.25 Ampumahiihto, 10 km sprintti (miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, USA-Kiina (naiset).

      Klo 23.00-00.00 Alppihiihto, superyhdistetyn pujottelu (naiset).

      Klo 23.00-00.50 Pikaluistelu, 3000 m (naiset).

      Klo 23.00-02.50 Ohjaskelkkailu, yksikön finaali (miehet)

      Klo 23.45-00.20 Yhdistetty, 1. henkilökohtaisen kilpailun 10 km hiihto.

      Klo 00.30-01.30 Freestylehiihto, kumparelaskun karsinta (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Suomi-Venäjä (naiset).

      Klo 02.30-05.55 Taitoluistelu, parien lyhytohjelma.

      Klo 03.30-04.30 Freestylehiihto, kumparelaskun finaali (miehet).

      Ma 15.2. (4. kilpailupäivä)

      Klo 20.00-21.15 Maastohiihto, 10 km (v, naiset).

      Klo 20.30-22.50 Lumilautailu, crossin karsinta (miehet).

      Klo 22.30-00.00 Maastohiihto, 15 km (v, miehet).

      Klo 00.00-01.00 Lumilautailu, crossin finaali (miehet).

      Klo 00.30-03.00 Jääkiekko, Sveitsi-Kanada (naiset).

      Klo 01.30-04.50 Pikaluistelu, 500 m (miehet).

      Klo 03.00-05.55 Ohjaskelkkailu, yksikön karsinta (naiset).

      Klo 03.00-06.55 Taitoluistelu, parien vapaaohjelma.

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, Ruotsi-Slovakia (naiset).

      Ti 16.2. (5. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Britannia-Ruotsi, Norja-Kanada, USA-Saksa, Sveitsi-Tanska (miehet).

      Klo 20.00-21.30 Alppihiihto, superyhdistetyn syöksy (miehet).

      Klo 20.00-21.40 Lumilautailu, crossin karsinta (naiset).

      Klo 20.30-21.10 Ampumahiihto, 10 km takaa-ajo (naiset).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, USA-Sveitsi (miehet).

      Klo 22.15-22.50. Lumilautailu, crossin finaali (naiset).

      Klo 22.45-23.25 Ampumahiihto, 12,5 km takaa-ajo (miehet).

      Klo 23.00-02.05 Pikaluistelu, 500 m (naiset).

      Klo 23.00-02.10 Ohjaskelkkailu, yksikön finaali (naiset).

      Klo 23.30-00.30 Alppihiihto, superyhdistetyn pujottelu (miehet).

      Klo 00.00-03.00 Curling, USA-Japani, Tanska-Ruotsi, Saksa-Venäjä, Kanada-Sveitsi (naiset).

      Klo 00.30-03.00 Jääkiekko, Venäjä-USA (naiset).

      Klo 02.15-06.45 Taitoluistelu, lyhytohjelma (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Kanada-Norja (miehet).

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, Suomi-Kiina (naiset).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Kanada-Saksa, Kiina-Ranska, USA-Norja (miehet).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Venäjä-Latvia (miehet).

      Ke 17.2. (6. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Kiina-Britannia, Saksa-USA, Sveitsi-Ruotsi, Japani-Kanada (naiset).

      Klo 20.15-21.00 Maastohiihto, sprintin karsinta (p, naiset ja miehet).

      Klo 21.00-22.45 Alppihiihto, syöksylasku (naiset).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, Suomi-Valko-Venäjä (miehet).

      Klo 22.30-00.00 Maastohiihto, sprintin finaalit (p, naiset ja miehet).

      Klo 23.05-01.45 Lumilautailu, kourun 1. kierros (miehet).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Britannia-Ranska, USA-Sveitsi, Tanska-Kiina, Saksa-Ruotsi (miehet).

      Klo 00.30-03.00 Jääkiekko, Kanada-Ruotsi (naiset).

      Klo 02.00-03.30 Pikaluistelu, 1000 m (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Ruotsi-Saksa (miehet).

      Klo 03.00-05.15 Kaukalopikaluistelu, 1000 m (miehet), 5000 m viesti (miehet), 500 m (naiset).

      Klo 03.00-06.10 Ohjaskelkkailu, parikilpailun finaali.

      Klo 03.15-04.15 Lumilautailu, kourun 2. kierros (miehet).

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, Slovakia-Sveitsi (naiset).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Venäjä-Tanska, Britannia-Ruotsi, Kiina-Sveitsi (naiset).

      Klo 05.15-06.15 Lumilautailu, kourun finaali (miehet).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Tshekki-Slovakia (miehet).

      To 18.2. (7. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Tanska-USA, Saksa-Norja, Kanada-Ruotsi, Britannia-Sveitsi (miehet).

      Klo 20.00-21.40 Ampumahiihto, 15 km (naiset).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, USA-Norja (miehet).

      Klo 22.30-00.05 Lumilautailu, kourun 1. kierros (naiset).

      Klo 23.00-00.30 Pikaluistelu, 1000 m (naiset).

      Klo 23.00-00.35 Ampumahiihto, 20 km (miehet).

      Klo 00.00-01.00 Lumilautailu, kourun 2. kierros (naiset).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Kanada-Saksa, Kiina-Japani, Venäjä-Britannia, Tanska-USA (naiset).

      Klo 00.30-03.00 Jääkiekko, USA-Suomi (naiset).

      Klo 02.00-06.15 Taitoluistelu, vapaaohjelma (miehet).

      Klo 02.00-07.00 Skeleton-kelkkailun karsinta (naiset ja miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Sveitsi-Kanada (miehet).

      Klo 04.00-05.00 Lumilautailu, kourun finaali (naiset).

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, Kiina-Venäjä (naiset).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Ruotsi-Kiina, Britannia-Tanska, Norja-Sveitsi, Ranska-Kanada (miehet).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Slovakia-Venäjä (miehet).

      Pe 19.2. (8. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Saksa-Britannia, Venäjä-USA, Kiina-Tanska (naiset).

      Klo 20.00-21.05 Mäkihyppy, suurmäen karsinta.

      Klo 21.30-23.30 Alppihiihto, supersuurpujottelu (miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, Valko-Venäjä-Ruotsi (miehet).

      Klo 23.00-23.50 Maastohiihto, 15 km takaa-ajo (p+v, naiset).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Saksa-Sveitsi, Tanska-Kanada, Ranska-USA, Norja-Kiina (miehet).

      Klo 01.45-06.30 Skeleton-kelkkailun finaalit (naiset ja miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Tshekki-Latvia (miehet).

      Klo 02.45-06.05 Taitoluistelu, jäätanssin pakollinen tanssi.

      Klo 05.00-08.00 Curling, Tanska-Kanada, Ruotsi-Kiina, Britannia-Japani, Sveitsi-Venäjä (naiset).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Suomi-Saksa (miehet).

      La 20.2. (9. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Norja-Tanska, Ranska-Saksa, Kiina-Britannia, Ruotsi-USA (miehet).

      Klo 20.00-21.35 Freestylehiihto, hypyn karsinta (naiset).

      Klo 20.00-21.45 Alppihiihto, supersuurpujottelu (naiset).

      Klo 21.30-23.10 Mäkihyppy, suurmäki.

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, Norja-Sveitsi (miehet).

      Klo 23.30-01.00 Maastohiihto, 30 km takaa-ajo (p+v, miehet).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Ruotsi-Venäjä, USA-Britannia, Tanska-Sveitsi, Saksa-Kiina (naiset).

      Klo 00.30-03.00 Jääkiekko, sijat 5-8 (naiset).

      Klo 02.15-04.00 Pikaluistelu, 1500 m (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, Latvia-Slovakia (miehet)

      Klo 03.00-05.40 Rattikelkkailu, kahden miehen kelkan karsinta.

      Klo 03.45-06.15 Kaukalopikaluistelu, 1500 m (naiset), 1000 m (miehet).

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, sijat 5-8 (naiset)

      Klo 05.00-08.00 Curling, Sveitsi-Kiina, Ruotsi-Ranska, Kanada-Britannia (miehet).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Saksa-Valko-Venäjä (miehet).

      Su 21.2. (10. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Britannia-Sveitsi, Saksa-Tanska, Kanada-USA, Venäjä-Japani (naiset).

      Klo 19.15-20.15 Freestylehiihto, skicrossin karsinta (miehet).

      Klo 20.00-21.45 Alppihiihto, suurpujottelun 1. kierros (miehet).

      Klo 20.45-21.25 Ampumahiihto, 15 km yhteislähtö (miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, Venäjä-Tshekki (miehet).

      Klo 22.15-23.30 Freestylehiihto, skicrossin finaali (miehet).

      Klo 23.00-23.45 Ampumahiihto, 12,5 km yhteislähtö (naiset).

      Klo 23.30-01.50 Rattikelkkailu, kahden miehen kelkan finaali.

      Klo 23.45-01.00 Alppihiihto, suurpujottelun 2. kierros (miehet).

      Klo 00.00-03.00 Curling, USA-Britannia, Norja-Ruotsi, Sveitsi-Kanada, Tanska-Saksa (miehet).

      Klo 01.00-02.35 Pikaluistelu, 1500 m (naiset).

      Klo 02.15-05.45 Taitoluistelu, jäätanssin rytmitanssi.

      Klo 02.40-05.10 Jääkiekko, Kanada-USA (miehet).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Kiina-Kanada, Japani-Saksa, USA-Ruotsi (naiset).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, Ruotsi-Suomi (miehet).

      Ma 22.2. (11. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Ranska-Norja, Kanada-USA, Saksa-Kiina, Sveitsi-Ruotsi (miehet).

      Klo 20.00-21.55 Mäkihyppy, joukkuekilpailu.

      Klo 20.45-22.20 Maastohiihto, parisprintin karsinta (v, naiset ja miehet)

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, välierä (naiset).

      Klo 23.00-23.45 Maastohiihto, parisprintin finaalit (v, naiset ja miehet).

      Klo 00.00-02.30 Jääkiekko, sijat 5-8 (naiset).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Venäjä-Kiina, Japani-Sveitsi, Ruotsi-Kanada, Britannia-Tanska (naiset).

      Klo 02.45-06.55 Taitoluistelu, jäätanssin vapaaohjelma.

      Klo 03.00-05.30 Jääkiekko, välierä (naiset).

      Klo 04.00-05.35 Freestylehiihto, hypyn karsinta (miehet).

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, sijat 5-8 (naiset).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Saksa-Britannia, Ranska-Tanska, Kiina-USA (miehet).

      Ti 23.2. (12. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, Japani-Ruotsi, Sveitsi-Saksa, USA-Kiina, Kanada-Britannia (naiset).

      Klo 20.00-20.45 Yhdistetty, joukkuekilpailun mäki.

      Klo 20.30-21.30 Freestylehiihto, skicrossin karsinta (naiset).

      Klo 21.00-23.45 Pikaluistelu, 10000 m (miehet).

      Klo 21.30-23.05 Ampumahiihto, 4x6 km viesti (naiset).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, karsinta paikasta puolivälieriin (miehet).

      Klo 23.00-00.00 Yhdistetty, joukkuekilpailun 4x5 km hiihto.

      Klo 23.00-00.15 Freestylehiihto, skicrossin finaali (naiset).

      Klo 00.00-03.00 Curling, Kiina-Kanada, Ruotsi-Tanska, Britannia-Norja, Sveitsi-Ranska (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, karsinta paikasta puolivälieriin (miehet).

      Klo 02.30-07.00 Taitoluistelu, lyhytohjelma (naiset).

      Klo 03.00-05.00 Rattikelkkailu, kahden naisen kelkan karsinta.

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, karsinta paikasta puolivälieriin (miehet).

      Klo 05.00-08.00 Curling, Sveitsi-USA, Kanada-Venäjä, Japani-Tanska, Ruotsi-Saksa (naiset)

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, karsinta paikasta puolivälieriin (miehet).

      Ke 24.2. (13. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, tiebreak-ottelut (tarvittaessa, naiset ja miehet).

      Klo 20.00-21.30 Alppihiihto, suurpujottelun 1. kierros (naiset).

      Klo 21.15-23.10 Maastohiihto, 4x10 km viesti (p+v, miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, puolivälierä (miehet).

      Klo 23.00-00.35 Pikaluistelu, 5000 m (naiset).

      Klo 23.15-00.30 Alppihiihto, suurpujottelun 2. kierros (naiset).

      Klo 00.00-03.00 Curling, tiebreak-ottelut (tarvittaessa, naiset ja miehet).

      Klo 02.30-05.00 Jääkiekko, puolivälierä (miehet).

      Klo 03.00-04.45 Kaukalopikaluistelu, 1000 m (naiset), 500 m (miehet), 3000 m viesti (naiset).

      Klo 03.00-05.00 Rattikelkkailu, kahden naisen kelkan finaali.

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, puolivälierä (miehet).

      Klo 05.00-08.00 Curling, tiebreak-ottelut (tarvittaessa, naiset ja miehet).

      Klo 05.30-06.35 Freestylehiihto, hypyn finaali (naiset).

      Klo 07.00-09.30 Jääkiekko, puolivälierä (miehet).

      To 25.2. (14. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, välierät (naiset)

      Klo 20.00-20.50 Yhdistetty, 2. henkilökohtainen kilpailu (suurmäki).

      Klo 21.00-22.05 Maastohiihto, 4x5 km viesti (p+v, naiset).

      Klo 21.00-23.30 Jääkiekko, pronssiottelu (naiset).

      Klo 23.00-23.35 Yhdistetty, 2. henkilökohtaisen kilpailun 10 km hiihto.

      Klo 00.00-03.00 Curling, välierät (miehet).

      Klo 01.30-03.00 Jääkiekko, loppuottelu (naiset).

      Klo 03.00-06.55 Taitoluistelu, vapaaohjelma (naiset).

      Klo 04.00-05.05 Freestylehiihto, hypyn finaali (miehet).

      Pe 26.2. (15. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, pronssiottelu (naiset).

      Klo 20.00-21.00 Lumilautailu, parisuurpujottelun karsinta (naiset)

      Klo 20.00-21.30 Alppihiihto, pujottelun 1. kierros (naiset)

      Klo 21.30-23.05 Ampumahiihto, 4x7,5 km viesti (miehet).

      Klo 22.00-00.30 Jääkiekko, välierä (miehet).

      Klo 22.15-23.50 Lumilautailu, parisuurpujottelun finaali (naiset)

      Klo 22.30-00.20 Pikaluistelu, joukkuetakaa-ajon karsinta (naiset ja miehet).

      Klo 23.30-00.30 Alppihiihto, pujottelun 2. kierros (naiset).

      Klo 23.00-01.45 Rattikelkkailu, neljän miehen kelkan karsinta.

      Klo 01.00-04.00 Curling, loppuottelu (naiset).

      Klo 04.00-06.15 Kaukalopikaluistelu, 500 m (miehet), 1000 m (naiset), 5000 m viesti (miehet).

      Klo 04.30-07.00 Jääkiekko, välierä (miehet).

      La 27.2. (16. kilpailupäivä)

      Klo 19.00-22.00 Curling, pronssiottelu (miehet).

      Klo 20.00-21.00 Lumilautailu, parisuurpujottelun karsinta (miehet).

      Klo 20.00-21.45 Alppihiihto, pujottelun 1. kierros (miehet).

      Klo 21.45-23.45 Maastohiihto, 30 km yhteislähtö (p, naiset).

      Klo 22.15-23.50 Lumilautailu, parisuurpujottelun finaali (miehet).

      Klo 22.30-00.25 Pikaluistelu, joukkuetakaa-ajon finaali (naiset ja miehet).

      Klo 23.00-01.25 Rattikelkkailu, neljän miehen kelkan finaali.

      Klo 23.45-01.10 Alppihiihto, pujottelun 2. kierros (miehet).

      Klo 01.00-04.00 Curling, loppuottelu (miehet).

      Klo 02.30-05.00 Taitoluistelu, loppunäytös.

      Klo 05.00-07.30 Jääkiekko, pronssiottelu (miehet).

      Su 28.2. (17. kilpailupäivä)

      Klo 19.30-22.15 Maastohiihto, 50 km yhteislähtö (p, miehet).

      Klo 22.15-00.45 Jääkiekko, loppuottelu (miehet).

      Klo 03.30-06.00 Päättäjäiset.
  • 202 replies